top of page
Keresés

Karantén Köröm

  • Szerző képe: morecolornails
    morecolornails
  • 2020. ápr. 27.
  • 8 perc olvasás

Mint azt már tudjátok, sajnos a koronavírus okozta járványhelyzet miatt jelenleg Szalonunk határozatlan ideig zárva tart. Nagyon várjuk, hogy újra nyithassunk, de a ebben a helyzetben nem tudjuk biztosítani sem számotokra, sem saját magunk számára a megfelelő óvintézkedéseket (távolság tartás, fizikai kontaktus kerülése, elegendő fertőtlenítő szer, stb.). Viszont, hogy valahogy kárpótoljunk Titeket, ahogy ígértem, írok Nektek pár sort az otthoni körömápolásról. Elsőként ejtenék egy pár szót az eltávolításról és a fellevegősödés kezeléséről. Ha ezen már túl vagy, görgess tovább bátran a "krémes kézfej" képig. Onnantól kezdődik az otthoni kéz-,és körömápolás rész.


Élet a körmös után

Eltávolítás

Több lehetőség vár most rátok, amin talán páran már túl is vagytok. Zárás előtt felajánlottuk, hogy eltávolítjuk műkörmeiteket, géllakkjaitokat, amivel előre látóan sokan éltetek is. Ezzel igazából megoldottátok az első problémát. Aki nem jött el, dönthetett úgy, hogy lenöveszti az anyagot. Ez a biztonságos verzió. Amíg nem levegősödik vagy pattan, ezzel jársz a legjobban. Bátran lehet a hosszát rövidíteni, de csak reszelővel (az olló feszítése könnyen előidézi az anyag körömtől való elválását) és körömlakkozhatsz is rá, nem lesz semmi baja, le is lehet mosni a felületéről lakklemosóval, ha váltanál. Ha viszont elválik, lepattan, sajnos kénytelenek leszel megreszelni, mert ha tartósan nedvesség kerül alá vagy szennyeződés, könnyen besárgul-zöldül-barnul, ami ilyen-olyan gomba, baci jele, és azzal bizony foglalkozni kell. Aki biztosra megy, dönthet az otthoni eltávolítás mellett is. Ennek két szakszerű módja van, a leoldás és a lereszelés. A zselé nem oldható, így ott csak a reszelés opció.

A lereszeléshez szükséged lesz

- egy közepesen erős reszelőre (180/180 vagy 150/150 erősségű),

- egy bufferre és/vagy polírozóra.

Ezeket akár drogériákban vagy webshopokról is megvásárolhatod, én géllakkhoz a Crystal Nails "professzionális kék reszelő" (150/150) néven futó reszelőjét szoktam használni, zseléhez az "Xtreme zöld reszelőt" (180/180). A Xtreme zölddel kéretik nagyon vigyázni, mert ez már egy erősebb darab, könnyen meg tudod sérteni vele a körömlemezt. A reszelés technikája pedig egy tudomány kb, úgyhogy én csak annyit mondanék, az íves vége legyen mindig a körömágy fele, és nagyon ésszel dolgozz. Nem kell erősen nyomni vagy gyorsan rángatni a reszelőt, könnyed, egy irányú mozdulatokkal is ugyanúgy viszi (sőt) és kisebb az esély, hogy kárt teszel magadban. Az alapréteget érdemes fennhagyni, így tuti nem sérül a köröm. Ha ezzel készen vagy, jöhet a buffer, majd a polír, így nem marad csíkos a köröm felülete, szépen el tudod tüntetni a sorjákat, fényessé teheted a körmeidet. Erre is rá lehet lakkozni.

A leoldáshoz szükség lesz

- egy gyenge papír reszelőre (lehet a 150/150-es), bufferre és polírozóra

- leoldófolyadékra (lehet ez tip, porcelán vagy géllakk leoldó, mind jó hozzá),

- egy eszközre, ami nem túl éles, de le tudod vele tolni a leoldott géllakkot (narancsfa pálca vagy egy tompább bőrtoló-kaparó... az otthoni manikűr készletekben elég tompák szoktak lenni pl. :D, de szintén találsz a webshopokban, drogériákban) és

- leoldófóliára vagy vattára és alufóliára.

A reszelővel reszeld le a hosszát amekkorára szeretnéd, illetve a felületét is reszeld meg annyira, hogy a fény lejöjjön róla (a szín nagy része marad). Ekkor átitatod a vattát/leoldófólia vattáját leoldófolyadékkal és becsomagolod a kis alufólia darabokba az ujjadat úgy, hogy az átitatott vatta a körmödön legyen. Így nézhetsz sorozatot vagy röhöghetsz, amíg a férjed küzd a gyerekkel, van 15-30 perc szigorú köröm-homeoffice-od. Közben nézz rá néha, 15 perc elteltével próbálhatod letologatni, de lehet hogy még tovább kell áztatgatni. Ha bármilyen irritációt érzel, vedd le nyugodtan és próbáld reszeléssel eltávolítani inkább. Ha sikerült eltávolítanod mindent, de nem egyenletes a felszíne, akkor az enyhe reszelővel vagy egy bufferrel picit egységesítsd a felszínét, majd polírozd fényesre. A technikáit lásd a fent, a lereszelésnél. Erre is rálakkozhatsz.


Ha fellevegősödött vagy lepattant az alap

Ha leszedted a színt vagy mi leszedtük a színt vagy kérted, hogy tegyünk egy alapréteget a körmödre, akkor előfordulhatott veled a hosszú hetek során, hogy a házimunka közben vagy egyéb fizikai behatásra fellevegősödött és/vagy lepattant az alapréteg a körmödről. Levegősödés esetén egy fehéres foltot láthatsz. Ha ez a körmöd közepe felé található, akkor csak sérülékenyebb és kevésbé esztétikus, ha viszont a szabad szélénél található (ott, ahol le tudnád vágni a körmödet vagy ahol véget ér az anyag), akkor meg kell szabadulnod a folttól, mert víz kerülhet alá és fertőzésveszélynek van kitéve. Ezek a szélen lévő foltok egyébként idővel a géllakk/zselé lepattanásához vezetnek. Ezt körülbelül így kell elképzelni:

Na és akkor lássuk, hogy tudunk megszabadulni ettől a kellemetlen látványtól. Ilyen lepattanások esetén mindig található levegős rész a törés íve mentén (néha szinte a teljes köröm felületénél). Ilyenkor keresd meg a fehér folt határát és óvatosan kezdd el reszelni annak ívén a körmöt. Van, hogy a folt mérete csak a reszelgetés során derül ki. Figyelj, hogy ahol kilóg a saját körmöd, ott ne érje a reszelő, mert attól vékonyodik!

A képen narancssárga vonallal látod a folt méretét, zöld nyíl jelzi, hol kell reszelned és a piros terület, amire figyelned kell, hogy a reszelővel ne bántsd. Ha sikerült a bubit eltávolítanod, óvatosan reszeld szintbe a peremét a körmöddel. Itt is nagyon ügyelj, hogy a körmödet ne reszeld el. Ezt követően egy bufferrel/polírozóval finomítsd át a felületet és már lakkozhatod is.


Minden oké, csak a kezed állandóan kiszárad a fertőtlenítőktől, a körmöd pedig baromira törik, vékony?

Arra gondoltam, először leírok pár tényt, aztán pár praktikát, amit mi hasznosnak találtam.


Amit a bőrről, körömről tudnunk:


Köröm vékonyság - erősség: ez függ attól is, eredendően milyen típusú a körmöd. Akinek világ életében vékony volt, tört, felfelé ívelt a körme, szedhet bármilyen vitamint, kenegethet bármilyen körömerősítőt, sosem fogja tudni csavarhúzóként használni a körmét...bár ettől az erős körműeket is óvva intjük általában. Viszont mindenkinek a körme tud vékonyodni és a eredeti állapotára vissza is lehet erősíteni. A vékonyodás, töredezés okozója lehet betegség, vitaminhiány, vízhiány, hormonális változás és fizikai vagy kémiai behatás is. Ezek ellen tehetünk megfelelő orvosi ellátással, vitamin bevitellel és körömápoló szerekkel. A bőrünk ápolása segíti körmünk "gyógyulását" is sok esetben, hiszen körmünk a bőrünk sejtjeinek elszarusodásával jön létre. Ami fontos, ha törik a körmöd, reszeld mindig rövidre, ezzel kerülve a beszakadást, fájdalmat és gyulladást. Nézzük akkor a bőrápolást.


Bőr szárazság: "Iszol te eleget?" - ha nem, hát állj neki, de a kávé, cukros lötty és az alkohol nem számít, mert azok vagy elvonják vagy csak nem nyújtanak annyi hidratálást mint mondjuk egy pohár víz. A megfelelő víz bevitel hosszú távon lassítja a bőr öregedését, ráncosodását, segíti a bőr hidratáltságát. De ha nem (csak) ez a gond, a COVID-19 elleni védekezés miatti sok kézmosás, fertőtlenítés lényege, hogy lemossuk a kezünkről az "olajos" (lipid) réteggel együtt a kórokozókat. Ez tök jó, de pontosan emiatt szárad a kezünk is, hiszen lemossuk bőrünk saját maga által termelt védő pajzsát is. Ennek ellenére, első most a kórokozók elleni védekezés, így a legjobb amit tehetsz, hogy a kézfertőtlenítő/szappan mellé elhelyezel egy pumpás kézkrémet is, és ha elvégezted a fertőtlenítős-rituálét, a végére odacsapsz két pumpányi kézkrémet is, hogy helyreállítsd a bőröd védő rétegét. (Ez egyébként ugyanaz pepitában mint, amiért körmözéskor a körömágy olajat kapjátok...bármilyen meglepő, nem a "málna, levendula, tavaszi virág vagy love story" a lényeg. :D). Na de hogyan tehetsz még bőröd szárazsága ellen, ha nem csak tüneti kezelést szeretnél végrehajtani? Íme pár vitamin (forrás).


A bőr vitaminjai: A bőrhibák és bőrproblémák okozója lehet a B-vitaminok hiánya (B2,B3,B5), a H vitamin, más néven biotin hiánya (ez ilyen 2in1, a palinak is adhatod, mert kopaszodás ellen is tök jó) és az A vitamin (retinol), aminek hiánya a bőr szárazságában is jelentkezhet. (Utóbbit ne éhgyomorra toljuk, mert zsírban oldódó...de talán ez a többi vitamin esetén is hasznos). Illetve a C-vitamint magyar emberként nem hagyhatnám ki. Ha általánosan le van pukkanva az immunrendszered, nem biztos, hogy minden más vitamint a körmödbe fog pumpálni a szervezeted...


Nem vagy a bogyók híve? Nézzük meg, hogyan tudod bevinni a szervezetedbe ezeket a vitaminokat természetes úton! Azt hiszem, a kulcsszó a máj. Gondolom minden nap ez az ebéd... viccet félre téve:

- B2: tejtermékek, húsok, tojás, zöld levélzöldségek

- B3: szárnyas húsok, máj, élesztő

- B5: tojás, máj, élesztő

- H: máj, élesztő

- A: gyümölcs, zöldség, máj, tejtermékek

(...ha nem hiszed, járj utána! A forrás a 11-es mozaikos biosz tankönyv. Ezeket az infókat elvileg gyerek is tudja...durva, mi?)


Szóval karantén gasztrora fel vagy irány a drogéria webshop és vitaminok a kosárba! Ha még mást is szeretnél tenni szépségápolásod érdekében, megmutatjuk kedvenc kézápolási trükkjeinket.


Kedvenc kézápolási ötleteim kezdőknek és haladóknak:


A kezdő verzióhoz mosd meg a kezed és körmeidet rendesen. Bármilyen drogériából tudsz beszerezni bőrradírt (body scrub) vagy készíthetsz házilag is, tele a receptekkel a net, viszont ha kipirosodott, érzékeny most a bőröd, hagyd ki ezt a lépést! Ha csak ki van száradva, az elhalt hámréteget így le tudod radírozni róla. Ez után jöhet a kézkrém vagy olaj. Az alkoholt tartalmazó krémek most valószínűleg csípni fognak. Ha nagyon érzékeny a kezed, akkor minden olyan is, ami illatanyagokat tartalmaz. Bőröd állapotától függően ezek az én praktikáim:

- egy általános hétköznapi kiszáradásra: bármelyik fincsi illatú krém (akár az Indigos kedvenc raspberry love-unk vagy love story-nk) vagy valamilyen olaj (lehet ez test olaj, de simán jó az étkezési olíva olaj is.)

- egy picit erőteljesebb kiszáradásra (mondjuk mint télen): erre én már a kímélősebbeket szoktam használni. Vagy a kék fém dobozos niveát, himalaya E-vitaminos intensive verziót vagy gyógyszertári krémet vagy olyat, ami egészségügyi dolgozóknak vagy takarítóknak készítenek. De tudom, hogy sokan a neutrogenara esküsztök, én nem szeretem az illatát.

-Ha már piros is és csípi minden vagy sebes, ilyenkor engem a fent felsorolt elvileg illatmentes cuccok is csípnek. Most a COVID-időszakban jutott eszembe, hogy a babapopsi krémek jók lehetnek ilyenkor, hiszen bőr irritáció megszüntetésére találták ki őket és hámosítanak. Legutóbb a Sudocremet próbáltam. Lefekvés előtt bekentem, reggelre már elég volt a gyógyszertári krém.


Kitty kedvencei pedig a kollagén tabletták, amiknek jótékony hatása van a bőrre, körömre, porcra és a hajra is. Kiszáradt kezek esetén pedig krém helyett a bio shea vajra esküszik.


Ha valamilyen pakolást szeretnél, csináld végig az eddigi lépéseket, majd baromi vastagon kend be a kezed krémmel és húzz rá gumikesztyűt. Így pihenj egy 10-30 percet vagy míg beszívja a bőröd a krémet. (Nagy melegben nem jó tipp, mert alá izzadsz, nem szívódik be úgy a krém, viszont pállik a kezed és a só is csípheti...ugyanez vonatkozik a haladó verzió paraffinjára is.)


Aztán ha egyszer egy kézmosás után, mikor nem olajos/krémes/pakolásos (még) a kezed, akkor érdemes lakkozni, így tartósabb marad. Körömerősítő lakkokból rengeteg van. Enyhe mértékű repedezést, töredezést meg tudsz vele akadályozni. Fontos, hogy a színek alatt mindig legyen egy alapréteg, így nem színeződik el a körmöd, tartósabb lesz a felvitt szín majd és ha körömerősítős lakkot kensz alapnak, két legyet ütsz egy csapásra. Ezt követően jöhet a szín és ha még fényesebb, tartósabb hatást szeretnél, akkor egy fedő fény. "4 réteg?! Úgy sose fog megszáradni!" - ha újak a lakkok, gyorsan száradnak és vehetsz még száradás gyorsító spray-t is...de sajnos ez ilyen, ezért szoktunk át a géllakkra. :)

(Ez egy ősrégi munkám körömlakkal egy sál mintája alapján.)


Ezeken felül próbáld óvni körmeidet, most ha nem is vékonyodtak el, 4 réteg géllakkal minimum vékonyabbak a megszokottnál, nem bírják úgy a gyűrődést, mint korábban. Ha leszedném, én is csutkára reszelném most, mert nem vagyok hozzászokva, hogy vigyázzak rá.



A következő rész haladóknak szól...olyan mániákusoknak, akik csak azért járnak körmöshöz, mert úgy gyorsabb meg profibb, de vannak otthon "körmös cuccaik" és a körmeik sokszor előtérben vannak.

- Te már végigcsináltad a kezdő szettet százszor, nem ezért jöttél ide. Bizonyára van otthon japán manikűr szetted vagy majd most veszel egyet. Ha még nem használtál ilyet, röviden a lényeg, hogy egy viaszos polírral egészséges, ápolt kinézetű lesz a körmöd, mialatt a paszták anyaga kitölti a mikrorepedéseket és tartást ad a körmeidnek. A használati utasítás a szettben, sok sikert kívánok hozzá! 2 hetente alkalmazva 2-3 hónap alatt szépen visszaerősödhet vele a körmöd eredeti állapotára...reméljük addig azért újranyitunk és jöhetsz géllakkért. :)

- Paraffin: a paraffinos kézápoláshoz kell egy paraffin gép (vagy egy nagy gagyi lábas, amibe nyitva belefér a tenyered), körmös és kozmetikai webshopokból vásárolható hatóanyagos paraffin, a legminibb uzsis/kukás zacsik és egy törcsi. Kézmosás, bőrradír, vastagon a legszuperebb tápláló krémed, aztán a jöhet a felmelegített paraffin (ha lábasozol, nagyon vigyázz a hőmérsékletre, langyon legyen csak, nem szabad, hogy égessen!!!), 3x mártsd bele a kezed, majd húzz rá egy zacsit és tekerd bele egy törcsibe, hogy melegen tartsa. Aztán jöhet a kedvenc sorozatod, kb 20 percig ücsörögj így, majd vedd le, krémezd újra és kész is a pihe-puha kéz! :)

És igen csavarhúzó, konzervnyitó, mosogatószivacs és kefe! Azért kell, hogy azokat használd a körmöd helyett! Ne nevessél! Komolyan mondom!!! Figyellek! :D


És végül még essen szó a manikűrözésről: a bőr feltolás-kaparás és bőrvágás...na ez az, amire nincs szükséged otthon. Ha nem vagy benne gyakorlott, könnyen megsérted a bőrödet, a körömágyadat. Tökéletesen felesleges tologatnod, vagdosnod, mert otthon nem kerül rá olyan szintetikus anyag, ami a letapadt bőr miatt felválna, viszont ha túlságosan megnyitod ezt a részt begyulladhat már a folyamattól is, de könnyebben kerül alá piszok (kertészkedésnél, mosogatásnál, stb.), amivel megint csak nő a gyulladás veszélyének kockázata...és ha megtörténik, ez fáj, dagadt és piros. A max. manikűr, amit érdemes lehet otthon elvégezni, ha nincs benne tapasztalatod az a bőröd beszakadása esetén a "lifegő" rész eltávolítása bőrvágó (nem körömvágó) ollóval (vékonyabb, hegyesebb, élesebb).


Bízom benne, hogy találtál hasznos információt a fentiek között és sikerrel boldogulsz majd otthon kezdőként vagy haladóként. Ha bármi kérdésed van, írd meg és keresünk rá választ! :) Remélem, hamarosan találkozunk! <3

Kinga



Commentaires


MORE COLOR KÖRÖMSZALON
Farkas Kinga

farkas.kinga@morecolor.hu

+36202070707

Fele-Prantner Kitty

+36306415646

Nagy-Soós Anna

+36305497999

Sárdi Dorka

+36305907660

Barile Tiziana

+36307336758

bottom of page